Изкуственият интелект влиза в контрола на пътя в София

23 Юни, 2026 15:41 1 222 29

  • изкуствен интелект-
  • контрол-
  • пътища

Освен превишена скорост, новите системи ще могат да установяват и други нарушения, сред които липса на поставен предпазен колан и неправилни маневри.

Изкуственият интелект влиза в контрола на пътя в София - 1

МВР работи по внедряването на камери с изкуствен интелект, които ще могат автоматично да установяват различни видове нарушения на пътя, а не само превишена скорост. Това съобщи министърът на вътрешните работи Иван Демерджиев.

По думите му целта е процесът по обработка на нарушенията да бъде максимално автоматизиран, така че да се намали административната работа на полицейските служители.

„Правим всичко възможно да автоматизираме процеса, така че нарушенията от камерите да постъпват по автоматизиран път. Искаме намесата на полицаите да бъде сведена до минимум, за да могат те да бъдат на улицата, а не да стоят по канцелариите“, заяви Демерджиев.

Министърът посочи, че при последните тестове на системата е отчетена ефективност над 80 процента.

„Днес ми докладваха, че при последната разработка и проверка на камерите е постигната успеваемост над 80%. Вярвам, че много скоро ще има резултати“, каза той.

Освен превишена скорост, новите системи ще могат да установяват и други нарушения, сред които липса на поставен предпазен колан и неправилни маневри.

Според Демерджиев автоматизацията ще позволи по-бързо обработване на нарушенията и ще освободи повече полицейски служители за работа на терен.


Поставете оценка:
Оценка 3.9 от 7 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Последния Софиянец

    5 6 Отговор
    Скоро Изкуственият интелект ще поеме целия трафик и няма да има катастрофи и жертви.

    Коментиран от #8

  • 2 Факт

    20 1 Отговор
    Машините ще убият човечеството
  • 3 оня с коня

    10 4 Отговор
    В Библията пише че един ден "Жълтата раса ще управлява света",но е редно да се актуализира тая мъдра книга например с пророчеството че "Изкуственото ще контролира Естественото".

    Коментиран от #11

  • 4 Да питам

    20 0 Отговор
    Ии ще изпраща ли сигнали за полицаи нарушители

    Коментиран от #7

  • 5 Перо

    13 1 Отговор
    При такива системи с камери, успеваемостта трябва да е сигурна на 100%, инсчр е голяма мъка за неправилно обвинените, защото трябва да губят време, усилия и пари да си търсят правата по съдебен път! И както винаги става в корумпираната държава, търсеща всякакви средства за обществени поръчки, подобно на санкционираните по грешка за алкохол и наркотици, отново лаборатории с месеци, отново съд и накрая масрафа винаги се плаща от данъкоплатците, а не от престъпниците в МВР!
  • 6 Какво ше работят куките на терен

    13 0 Отговор
    Ше се крият по храстите🤣🤣🤣
  • 7 Нема да праща

    6 0 Отговор

    До коментар #4 от "Да питам":

    Те са приятели на интелекта
  • 8 честен ционист

    2 3 Отговор

    До коментар #1 от "Последния Софиянец":

    Щото всички ще одите пеш у концлагера на Радев и най много да се возите гратис с влака до Кардам.
  • 9 кастроли

    4 0 Отговор
    На терен,на полицаите ще им е горещо.На ИИ-твърдо нье.
  • 10 Анонимен

    9 1 Отговор
    А каква информация се складира, къде и кой носи отговорност за теч? Ако се записва информация различна от нарушения, това е следене! Все пак ще има ли човек, който да потвърди нарушението, защото 80% "успеваемост" не звучи никак добре за останалите 20%, които ще ограбите.
  • 11 Точка Омега Последни Времена

    5 2 Отговор

    До коментар #3 от "оня с коня":

    И къде точно го пише това в Библията?

    Коментиран от #15, #19

  • 12 Сталин

    3 3 Отговор
    Лъже Мистър Точен с парите че камерите са за нарушения на пътя ,от догодина който няма дигитално ID ,и поредния бустер за Ебола няма да може да управлява кола и веднага ще бъде засичан от камерите и спрян от движение докато не се инжектира с поредната еврейска п0върня

    Коментиран от #13

  • 13 честен ционист

    2 1 Отговор

    До коментар #12 от "Сталин":

    По-скоро Мистър кеш ще следи с ИИ кой има по повече от едно возило и ще ги таксува прогресивно у данъчното. За Мистър Кеш Зеленият сертификат е просто зелена палка.

    Коментиран от #16

  • 14 Чорапогащник

    0 1 Отговор
    Имам въпрос.

    Трябва ли баща да покаже на сина си как да прави "Чeкия"? На пениса си или на пениса на сина си? Или самият син трябва да разбере как да го направи? 🤔
  • 15 до точка g

    0 2 Отговор

    До коментар #11 от "Точка Омега Последни Времена":

    пише го между редовете!
  • 16 Сталин

    2 0 Отговор

    До коментар #13 от "честен ционист":

    И също който няма дигитално ID няма да може да ползва интернет,до септември месец Гугъл и апъл трябва да са готови с приложение което ще бъде заредено на всеки телефон и което ще следи всичко което се ползва в интернет
  • 17 Доротея

    1 0 Отговор
    Този свят се самозаличава неспасяемо! Само баба Дороти ли гледа сутринта по ефирната си цифрова телевизия демонстрация на робот - каратист, който уж само показва бойни умения във въздуха, докато не направи едно прилично уширо маваши гери, което завърши в корема на 10-12 годишно момче и то падна! Оглупялата публика отначало не разбра добре и се кикоти ефективно!
  • 18 Миризлив пор

    7 0 Отговор
    Изкуствения интелект, когато се сблъска с естествената простота в КАТ сам ритуално ще си дръпне щепсела ще се самоизключи.
  • 19 оня с коня

    0 2 Отговор

    До коментар #11 от "Точка Омега Последни Времена":

    А ти имаш ли изобщо Библия че питаш къде точно го пише за да го търсиш,или само ми губиш времето с дебилски въпроси?
  • 20 Нищо не правите.

    7 0 Отговор
    Можете само да рекетирате и ограбвате хората. Показанията на Невзоров били интересни. По случая Петрохан също имало интересни факти. Ииии нищо. Виновни няма и няма да има. Глупав, за пореден път изъган народ...

    Коментиран от #23

  • 21 Сталин

    4 1 Отговор
    В цървул ланд никакъв интелект не вирее
  • 22 Кочо

    5 0 Отговор
    Предстои надпревара между ИИ и естествения интелект на управляващата администрация, кой ще ви нанесе по големи щети! Миналата година 50 лева за ГТПреглед, тази, понеже съм в Клуба на богатите - 50 евро! Водомер на който има навъртяни едва 35 кубика се сменя, купуваш нов за близо 20 евро и оше 24 евро такса - 20 за техническия екип и 4 за касиерката! Въпреки, че за студената вода още се допуска само проверка, хората искат нов, по възможност дистанционен! За топлата вода вече задължително с радиомодул.
  • 23 Кочо

    2 0 Отговор

    До коментар #20 от "Нищо не правите.":

    За умника е скимтящо удоволствие да ви каже, че знае нещо повече от вас, но няма да ви каже! Хората искат справедлива ефективност, а не показност! Ти жури на поетичен конкурс ли си, Демерджиев, или министър на министерство от общ характер!?
  • 24 Концлагеееер!

    5 0 Отговор
    Свобода, викате сме имали сега, не било като при социализма? Идиоти!

    Коментиран от #26

  • 25 Дано да по интелигентен !

    2 0 Отговор
    Поне една идея от !

    Акъла на полия !

    Та Белким !

    Свърши !

    Някаква Работа !
  • 26 През Социализма !

    2 0 Отговор

    До коментар #24 от "Концлагеееер!":

    Не се Трепехме Като Диваци !

    Както е Сега !

    Въпреки и Ограниченията !

    Да бяха По - Малко !
  • 27 Трол

    0 0 Отговор
    Ще следи ли за секс в колата?
  • 28 Ха ! Да видим !

    0 0 Отговор
    Какво Ще Измисли Той ?
  • 29 Азззззззз

    0 0 Отговор
    Биг брадъра е вече факт. Камери под път и над път, въпреки че снимането без мое съгласие е ЗАБРАНЕНО от Конституцията. Свободно придвижване под наблюдение от потайни персони...
Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини София, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол, Новини Всички градове